ଯଦି ଫିଙ୍ଗି ଦେଉଛନ୍ତି ବାସୀ ରୁଟି ତାହେଲେ ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ ଏହାର ଲାଭକାରୀ ଗୁଣ – ଭଲ କରେ ଏହି ସବୁ ବଡ ବଡ ରୋଗ


ଯଦି ଆପଣ ବି ନିଜ ଘର ବାସୀ ରୁଟି ଫିଙ୍ଗି ଦେଉଛନ୍ତି ତାହେଲେ ଆଗ ତା ଲାଭକାରୀ ଗୁଣ ବିଷୟ ରେ ଜାଣନ୍ତୁ, ବାସୀ ଖାଇଲେ କେତେ ପ୍ରକାର ରୋଗ ଦୂର ହୋଇଥାଏ । ଅଧ୍ୟୟନ ରେ ପୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି କି ବାସୀ ରୁଟି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଲାଭକାରୀ ଅଟେ । ପ୍ରାୟତଃ ଆମେ ବାସୀ ରୁଟି ଫିଙ୍ଗି ଥାଉ ତ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହା ଗୁଣ ବିଷୟ ରେ, ଯାହା ଜାଣିବା ପରେ ଆପଣ କେବେବି ଏହାକୁ ଫିଙ୍ଗିବେ ନାହିଁ ।
ବାସୀ ରୁଟି ରେ ଅଧିକ ପୋଷ୍ଟିକ ତତ୍ଵ ରହିଥାଏ, ବାସୀ ରୁଟି ରେ ଅଧିକା ପ୍ରୋଟିନ ଥାଏ ଯାହା ଆମକୁ ଅଧିକ ଊର୍ଜା ଦେଇଥାଏ ।

ଡାଇବେଟିକ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭକାରୀ :

ବାସୀ ରୁଟି ଖାଇଲେ ଶରୀର ବ୍ଲଡ ଗ୍ଳୁକୋଜ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେ ରହେ, ସେଥିପାଇଁ ଡାଇବେଟିଜ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ବାସୀ ରୁଟି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭକାରୀ ଅଟେ । ଡାଇବେଟିଜ ରୋଗୀମାନଙ୍କୁ ସକାଳେ ବାସୀ ରୁଟି ଥଣ୍ଡା କ୍ଷୀର ସହ ଖାଇବା ଉଚିତ । ପ୍ରତ୍ୟକ ଦିନ ଏହାକୁ ଖାଇଲେ ଆପଣଙ୍କ ମଧୁମେହ ସମସ୍ୟା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେ ରହିବ ।

ବ୍ଲଡ ପ୍ରେସର କଣ୍ଟ୍ରୋଲ :

ବାସୀ ରୁଟି ଖାଇଲେ ବ୍ଲଡ ପ୍ରେସର କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ରେ ରହିଥାଏ, ଆପଣ ଥଣ୍ଡା କ୍ଷୀର ରେ ବାସୀ ରୁଟି ଖାଆନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କ ବ୍ଲଡ ପ୍ରେସର କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ରେ ରହିବ ।

ପେଟ ସମସ୍ଯା :

ବାସୀ ରୁଟି ଖାଇଲେ ପେଟ ର ବହୁତ ପ୍ରକାର ସମସ୍ଯା ଦୂର ହୋଇଥାଏ, ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏସିଡିଟି ର ସମସ୍ୟା ଅଛି ତାହେଲେ ବାସୀ ରୁଟି ଖାଆନ୍ତୁ । ବାସୀ ରୁଟି ରେ ଫାଇବର ଥାଏ ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଆମ ଡାଇଜେଷ୍ଟିବ ସିଷ୍ଟମ ଭଲ ରୁହେ ଏବଂ ପେଟ ସମସ୍ଯା ଦୂର କରିଥାଏ । ନିଶ୍ଚୟ ଖାଇକି ଦେଖନ୍ତୁ ।

ଯଦି ଆପଣ ୱର୍କଆଉଟ କରୁଛନ୍ତି ତାହେଲେ ବାସୀ ରୁଟି ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭକାରୀ ଅଟେ, ଏହା ଦ୍ଵାରା ଆପଣଙ୍କ ମସଲ ଷ୍ଟ୍ରଙ୍ଗ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ତାପମାନ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେ ରହିଥାଏ । ଯଦି ଆପଣ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କୁ ଠିକ ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ନିଶ୍ଚୟ ଆଜିଠୁ ବାସୀ ରୁଟି ଖାଇବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ ।
ସାଙ୍ଗମାନେ ଆଶାକରୁଛୁ ଆମର ଏହି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଟିପ୍ସ ଆପଣଙ୍କୁ ନିଶ୍ଚୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ । ଭଲ ଲାଗିଲେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସହିତ ସେଆର କରନ୍ତୁ । ଆଗକୁ ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ଟିପ୍ସ ପାଇବା ପାଇଁ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।
source: Odiadunia
Latest
Previous
Next Post »

ଯଦି ଫିଙ୍ଗି ଦେଉଛନ୍ତି ବାସୀ ରୁଟି ତାହେଲେ ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ ଏହାର ଲାଭକାରୀ ଗୁଣ – ଭଲ କରେ ଏହି ସବୁ ବଡ ବଡ ରୋଗ

ଯଦି ଆପଣ ବି ନିଜ ଘର ବାସୀ ରୁଟି ଫିଙ୍ଗି ଦେଉଛନ୍ତି ତାହେଲେ ଆଗ ତା ଲାଭକାରୀ ଗୁଣ ବିଷୟ ରେ ଜାଣନ୍ତୁ, ବାସୀ ଖାଇଲେ କେତେ ପ୍ରକାର ରୋଗ ଦୂର ହୋଇଥାଏ । ଅଧ୍ୟୟନ ର...